תמ"א 38

תמ”א 38

בעקבות התחזיות שהציגה ועדת ההיגוי הממשלתית, בנושא ההיערכות הארצית לקראת רעידת אדמה עתידית, החליטה הממשלה בחודש מרס 2005, לאשר את תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, המכונה גם תמ”א 38, ולהוציאה לפועל.
לאור העובדה, כי לצורך מימוש התכנית לחיזוק מבנים קיימים, יידרשו משאבים כספיים גדולים, בהם התושבים לא יוכלו לעמוד, החליטה הממשלה, שבכדי לקדם ולעודד את יישום תכנית תמ”א 38, בעלי דירות, אשר יהיו מעוניינים לחזק ולשפר את עמידות בניינם בפני רעידות אדמה, יקבלו במסגרת תכנית תמ”א 38, אישור להקמת יחידות דיור נוספות בבניין. יחידת הדיור הנוספת ימסרו לידי הקבלן, אשר יבצע את עבודות החיזוק, וכך יוכלו הדיירים להבטיח לעצמם בניין עמיד ומחוזק יותר בפני רעידות אדמה, וזאת מבלי לשאת בנטל הכספי, עבור חיזוק המבנה.
חשוב לציין, כי לאור עבודות החיזוק והשיפוץ, שייערכו במבנה בהתאם לתקנון תמ”א 38, שמאים מעריכים כי ערך הדירות עשוי לזנק בכ – 15%-30% אחוזים, וזאת ללא כל הוצאה כספית מצד הדיירים.

חוזה תמ”א 38, הנחתם עם הקבלן, הינו למעשה עסקת נדל”ן לכל דבר ועניין. לפיכך, מעמד החתימה על החוזה הינו למעשה מעמד של מכירה, המקנה לקבלן את מלוא הזכויות על גג המבנה מעין עסקת קומבינציה.
בגין העובדה כי מדובר בעסקת מקרקעין, מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין מיומן ומקצועי, המתמצא בפרטי תקנון תכנית המתאר הארצית – תמ”א 38, אשר יוכל להעניק לדיירים הסבר מפורט על זכויותיהם וחובותיהם, על פי תקנון תמ”א 38, כמו גם לייצג את האינטרסים שלהם מול הקבלן, (עמידה בלוח זמנים,תמיכה,ערבויות ועוד…) ולוודא כי אין חריגות לא חוקיות בתכנית.

משרד עורך דין מקרקעין ונוטריון עוז כהן, אשר צבר ידע וניסיון רב בתחום תמ”א 38, מעניק ליווי וייעוץ משפטי מקצועי לאורך כל שלבי תכנית הבנייה מול הקבלן. החל משלב בניית תנאי החוזה ווידוי רישום צו הבית המשותף, בהתאם לתקנון תמ”א 38, דרך החתימה על ההסכם, ועד לסיום הבנייה. כאשר, ההוצאות בעבור שכר טרחת עורך הדין, ישולמו על ידי הקבלן מסירת סכום לדיירים ולא ישירות לעו”ד, וזאת כחלק מתנאי החוזה המנוסחים בהתאם להוראות תקנון תמ”א 38.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *