שיפוץ בית משותף – מי חייב לשלם?

מי חייב לשלם על שיפוץ בית משותף, בין אם מדובר בשיפוץ יסודי או קוסמטי, לעיתים לא כל הדיירים מעוניינים לשלם על השיפוץ וייתכן שאם חלקם יתנגדו לשיפוץ. מה ניתן לעשות?

שיפוץ בניין משותף שהגיע לבית המשפט

במקרה שהובא לפני בית המשפט, סירבו מספר דיירים להשתתף בהוצאות שיפוץ יסודי שנערך לבניין. הדיירים טענו, כי השיפוץ שנערך בבניין בוצע ברמה גבוהה יותר ממה שהיה בעבר, כלומר הם טענו שהשיפוץ הינו ברמה גבוהה יותר ממה שהיה קודם לכן, וחובתם להשתתף – היא רק במקרה של שיפוץ בסיסי, ברמה הזהה למה שהיה קודם.

התובעים טענו, כי לא היה הכרחי להחליף את כל הריצוף ברחבת הבית המשותף, אלא רק את זה השבור. כמו כן הם טענו, שלא היה מקום להחליף את החיפוי החיצוני שהיה מחומר זול, בקרמיקה חדשה ויקרה יותר.

בית המשפט דחה טענת השכנים וחייבם לשלם את מלוא עלות התיקון, אע”פ שבוצע בסטנדרטים גבוהים יותר.

גם אם השיפוץ לא הכרחי – צריך להשתתף

במקרה אחר, קבע בית המשפט, כי גם החלטה על ביצוע שיפורים מחייבת את כל הדיירים. כלומר אם החלטה על ביצוע שיפורים ברכוש המשותף התקבלה ברוב, היא מחייבת את כל הדיירים, גם אם מדובר בשיפוץ בניין משותף שאינו הכרחי, כגון מערכת אינטרקום חדשה, גינון, התקנת תיבות דואר חדשות וכו’.

באותו מקרה, סירבו מספר דיירים להשתתף בהוצאות של סיוד, החלפת שערים, צביעת הגדר, גינון והתקנת תיבות דואר. הם טענו ששיפורים אלו אינם נחוצים וניתן לחיות באופן סביר גם בלעדיהם.

בית המשפט קבע, כי החלפת גדרות כניסה לגינה, התקנת ארון לשעוני מים ותיבות דואר חדשות הם חלק מהתחזוקה השוטפת של הבניין, שנועדה לשמור על הרכוש המשותף. בית המשפט גם לא ראה בהחלטה על הקמה ושדרוג של הגינה כיוצאת דופן.

הפועל היוצא מכל האמור הוא, כי החלטה שנתקבלה ברוב דעות באסיפה הכללית של בעלי הדירות, מחייבת את כל בעלי הדירות ללא יוצא מהכלל, לרבות החלטה בעניין שיפורים ברכוש המשותף של הבית.

איך מקבלים החלטה על שיפוץ או על שיפור?

החלטה על שיפוץ בניין משותף באופן יסודי, או שיפור הבניין, מתקבלת במסגרת אסיפת דיירים על פי החלטה של רוב הדיירים. כלומר צריך לכנס אסיפת דיירים, לשם קבלת החלטה על ביצוע שיפוץ או שדרוג של הבית ופועלים לפי החלטתה.

מסקנה זו, אינה ידועה. מרבית מהדיירים סבורים, כי לא ניתן להכריח אותם בשום דרך לבצע שיפורים בבית משותף, כגון אינטרקום ותיבות דואר, והם סבורים שיש להם זכות ווטו. אולם המצב לא כך, וכפי שראינו באמצעות החלטה של הרוב, ניתן לחייב את כלל השכנים.

אילו הוצאות מחייבות הסכמת כל בעלי הדירות?

הוצאות חריגות במיוחד, כגון מעלית, או כל הוצאה אחרת שהיא חריגה במיוחד, מחייבת הסכמת כל בלי הדירות.

מי שמוסמך להכריע כי שיפוץ בניין משותף, או שדרוג מסוים הינו חריג ומחייב הסכמת כל בעלי הדירות – הוא המפקח על המקרקעין.

כולם צריכים להשתתף ולא רק מי שהליקוי מפריע לו

לפי חוק המקרקעין – במקרה של ליקוי בבית המשותף, כל הדיירים ללא יוצא מן הכלל צריכים להשתתף, ולא רק אלו אשר נפגעים במישרין מן הליקוי. למשל: אם יש בעיה באיטום הגג, כולם צריכים לשלם עבור התיקון ולא רק בעלי דירות הגג.

יש לך בעיה ספציפית או שאלה ספציפית הנוגע אליך או לבניין המשותף בו אתה מתגורר? צור קשר עם משרד עורכי דין עוז כהן, המתמחה בתחום הבתים המשותפים, סכסוכים שכנים, זכויות במקרקעין, עסקאות מקרקעין ותמ”א 38.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *